موزه عصر آهن
جولای 23, 2023
اشکلر قهوه سی، کافه خران
قهوه خانه ای که نامش «خران» بود!
سپتامبر 22, 2023

فیروزه جهان اسلام

مسجد کبود

مسجد کبود تبریز

چرا به مسجد کبود لقب فیروزه جهان اسلام رو دادند؟

و چرا در سفر به تبریز حتما باید از این بنا دیدن کرد؟

مسجد کبود حدود ۷۰۰ سال پیش به دستور دختر جهانشاه قره قویونلو ساخته شده و ویژگی های بارز زیادی دارد که این بنا را از سایر مساجد موجود در جهان اسلام متمایز میکند.

درست است که بیشتر قسمت های مسجد در اثر زلزله و عدم مرمت مناسب تخریب شده ولی با این حال این مسجد مجموعه ای کامل و بی نظیر از تزئینات و معماری محسوب میشود. چطور؟ باید کفت که به کار بردن مکرر رنگهای لاجورد و فیروزه ای که پیش از ایندر هیچ یک از مساجد به کار نرفته این مسجد را لایق لقب فیروزه جهان اسلام کرده است.

مسجد کبود تنها بنایی است که در آن تا این اندازه از کاشی کاری های معرق ( موزائیک های تکه تکه که روی سطح گچ یا آجر چسبانده میشود ) در تزئینات داخلی و خارجی استفاده شده. در کنار رنگ های غالب لاجورد و فیروزه ای، هماهنگی رنگ سفید و سیاه در لابلای کاشی کاری های معرق، جلوه مسحور کننده ای به مسجد داده است. ترکیب کاشی و آجر در شکل هندسی لوزی نیز از خصوصیات منحصربفرد مسجد کبود است. طرح های اسلیمی کاشی کاری ها با جزئیات فراوان جذابیت مسجد را صد چندان کرده است. همچنین به کار بردن انواع خطوط اسلامی مثل کوفی، ثلث، نستعلیق و نسخ در نوع خود کم نظیر است.

بنابراین مجموعه ای از ترکیبات تزئینی، کاشی کاری ها، طرح های اسلیمی و رنگ‌های لاجوردی و فیروزه مسجد کبود را نسبت به سایر مساجد قبل و بعد خود متمایز کرده است. به طوری که این سبک و ترکیب را حتی در بناهای دوره صفویه نیز شاهد نیستیم.

 

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *